Aktualności

10-05-2011LIGNA HANNOVER 2011: innowacje, efektywność, rozwój

- Międzynarodowej rangi wydarzenie branżowe skupiające przedstawicieli przemysłu drzewnego i gospodarki leśnej

– Światowe trendy w centrum uwagi: konstrukcje lekkie, technologie obróbki powierzchniowej oraz bioenergia z drewna

 – Międzynarodowy kongres i liczne pokazy specjalne

Hanower: Innowacje, efektywność, rozwój – to hasła przyświecające nadchodzącej edycji imprezy będącej miejscem spotkań ludzi z sektora przemysłu drzewnego i gospodarki leśnej z całego świata.

W dniach 30 maja – 3 czerwca 2011 na LIGNA HANNOVER wystawcy oraz goście z różnych krajów i regionów omówią najnowsze trendy i gorące tematy w branży.

„To już potwierdzona informacja: wszyscy liderzy obu sektorów obecni będą na targach. Wiele mówi to o randze imprezy jako najważniejszej międzynarodowej wystawy branżowej, na której prezentowane są nowe technologie, procesy i produkty. We wszystkich niemal obszarach tematycznych LIGNA HANNOVER pokazane zostaną w tym roku przełomowe innowacje. Właśnie tutaj bowiem premiery po raz pierwszy prezentowane są międzynarodowej widowni” – podkreśla Stephan Ph. Kühne z zarządu Deutsche Messe AG.

LIGNA HANNOVER 2011 osiągnie – według danych przekazanych przez Stephana Ph. Kühne – wskaźniki nie gorsze niż te z poprzedniej edycji, mimo że nie wszystkim reprezentowanym na targach sektorom udało się już w pełni wyjść z sytuacji spowodowanej spowolnieniem gospodarczym:

„Spodziewamy się 1700  wystawców z 50 krajów – są to firmy, które dzięki prezentacji innowacyjnych rozwiązań będą miały swój wkład w rozwój branży.”

Ponad połowa wystawców przyjedzie do Hanoweru spoza granic Niemiec. Firmy wykorzystają unikatową możliwość, jaką daje udział w wydarzeniu branżowym o skali globalnej, by zaprezentować swe nowości na forum międzynarodowym. Goście zagraniczni stanowić będą ponad jedną trzecią ogółu zwiedzających – to niewątpliwie wyróżnia targi LIGNA i podkreśla ich międzynarodowy charakter. W roku 2009 – na poprzednią edycję imprezy – przyjechało 80 000 gości z 90 krajów; 95% stanowiły osoby odpowiadające za zakupy i inwestycje w firmach.

Na LIGNA HANNOVER zaprezentowane zostanie szerokie spektrum technologii wykorzystywanych na poszczególnych etapach łańcucha produkcyjnego i dystrybucyjnego. Obejmują one wszystkie sektory gospodarki leśnej oraz przemysłu obróbki i przeróbki drewna. Dzięki temu targi te to platforma, na której w jednym miejscu spotykają się osoby decyzyjne z całej branży drzewnej.

Tematyka targów LIGNA HANNOVER obejmuje – prócz gospodarki leśnej i technologii w leśnictwie (prezentowanych na terenie otwartym i w pawilonach wystawienniczych pod dachem Expo) – także wyposażenie tartaków oraz produkcję materiałów drewnopochodnych i fornirów (w hali 27), obróbkę drewna litego (w halach 12 i 13), produkcję mebli (w halach 22 – 26), bioenergię z drewna (na terenie otwartym, w pawilonach i w hali 13) oraz forum rzemiosła stolarskiego i ciesielskiego (w halach 11, 12 i 14 – 17).

Kluczowe tematy imprezy to innowacje, nowe rozwiązania, przełomowe produkty i technologie oraz materiały i procesy pomagające poprawić efektywność. Bogactwo tematyczne targów i fakt, że znajdą się na nim wszystkie etapy produkcji, wyróżnia LIGNA HANNOVER spośród innych imprez tej branży na świecie oraz pozwala gościom wykorzystać efekt synergii i zyskać w pełni kompleksowy obraz rynku.


W centrum uwagi na LIGNA HANNOVER 2011

Trzy gorące tematy – konstrukcje lekkie, technologie obróbki powierzchniowej i bioenergia z  drewna – zostaną szczególnie wyeksponowane na nadchodzącej edycji targów LIGNA HANNOVER i zyskają tym samym rangę, na którą zasługują.

W obszarze poświęconym konstrukcjom lekkim dużo uwagi poświęcone zostanie meblom i wzornictwu przemysłowemu. Zaprezentowane zostaną tam kompleksowe rozwiązania i projekty, które łączą w sobie walory użytkowe i nowoczesny design, a do tego cechują się lekkością i subtelnością konstrukcji.

Po raz pierwszy drugiego i trzeciego dnia targów odbędzie się Międzynarodowa Konferencja nt. Paneli Lekkich „Think Light – International Conference on Lightweight Panels“ zorganizowana przez austriacką spółkę Technical Conference Management, Dr. Kurt Fischer KG we współpracy z Deutsche Messe oraz organizacją Interessengemeinschaft Leichtbau. Celem imprezy jest prezentacja aktualnego stanu techniki i oferty w zakresie materiałów lekkich z drewna. W swych wystąpieniach międzynarodowi eksperci zajmą się między innymi tematyką dystrybucji, wytwarzania, obróbki i przeróbki paneli lekkich, a także ich właściwościami fizycznymi oraz nastawieniem konsumentów do mebli z tego typu materiałów.

Tematyka konstrukcji lekkich obecna będzie także w obszarze wystawienniczym. Wiodący producenci obrabiarek i dostawcy rozwiązań branżowych zaprezentują innowacyjne koncepcje oraz kompetencje w zakresie produktów i usług wykorzystywanych przy produkcji konstrukcji lekkich. W centrum uwagi znajdzie się produkt końcowy – mebel – jako efekt zastosowania nowoczesnych maszyn i komponentów w połączeniu ze wzornictwem, kluczowym elementem wpływającym na emocje odbiorców i ich decyzje zakupowe. Proces tworzenia konstrukcji lekkich przedstawiony zostanie nie tylko na poszczególnych stoiskach, lecz również w trakcie prezentacji na żywo w specjalnym warsztacie targowym. Na własne oczy zobaczyć można będzie tam, jak krok po kroku przebiega montaż mebla z paneli lekkich.

W halach poświęconych przemysłowi meblarskiemu w tym roku dużo uwagi poświęcone zostanie obróbce i pokrywaniu powierzchni. Zaprezentowane tam maszyny pozwalają na stworzenie zupełnie nowych wizualnie mebli – a przez to nowych trendów w aranżacji wnętrz. Nowoczesne pokrycia powierzchni umożliwiają produkcję innych niż dotąd paneli podłogowych pasujących do stylu życia na miarę XXI wieku. Materiały o ulepszonych właściwościach i nietradycyjnym wzornictwie to również inspiracja do tworzenia własnego stylu i indywidualnego wystroju wnętrz.

Wzrost zapotrzebowania na przyszłościowe rozwiązania w zakresie efektywnego zarządzania energią znajduje odzwierciedlenie w rozbudowie obszaru tematycznego poświęconego bioenergii z drewna na targach LIGNA HANNOVER 2011. Swe stoiska będą tam miały wszystkie wiodące firmy z tego sektora. Drewno to co prawda materiał odnawialny, ale jego zasoby nie są nieograniczone – dlatego przyszłość energetyki drzewnej zależy od tego, jak szybko upowszechniać będą się innowacyjne i efektywne metody oszczędnego gospodarowania tym surowcem. LIGNA – jako najważniejsza światowa platforma spotkań sektora leśnictwa i branży drzewnej – stawia sobie za cel pokazanie możliwych kierunków rozwoju energetyki wykorzystującej drewno. Wiele ciekawych inspiracji i rozwiązań znajdą tu zarówno duże koncerny, jak i mniejsze firmy lub inicjatywy chcące postawić na drewno jako przyszłościowy surowiec energetyczny. Ten ważny obszar tematyczny uzupełniony zostanie przez III Międzynarodowe Forum Gospodarczo-Eksportowe Bioenergii zorganizowane przez BBE i VDMA. Eksperci dyskutować będą na nim o możliwości i drogach rozwoju międzynarodowego rynku bioenergii.

Gości targów organizatorzy zapraszają do udziału w forum – odbędzie się ono drugiego dnia imprezy w godzinach 10.00 – 18.00 w Centrum Konferencyjnym na terenach wystawienniczych.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyć się będzie z pewnością kongres pod hasłem „Zrównoważony rozwój przemysłu drzewnego i gospodarki leśnej podstawą trwałego wzrostu krajów europejskich” zorganizowany w ramach projektu unijnego IN2WOOD. Odbędzie się on pierwszego dnia targów. Zaprezentowane zostaną na nim najnowsze trendy w zakresie efektywnego gospodarowania zasobami leśnymi i cennym surowcem, jakim jest drewno, w Europie i na świecie. Mowa będzie też o kierunkach rozwoju międzynarodowej współpracy na poszczególnych etapach łańcucha produkcyjnego w przemyśle drzewnym oraz w zakresie gospodarki leśnej.

Na LIGNA HANNOVER nie może też zabraknąć wydarzeń związanych z faktem, że rok 2011 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Lasów. Patronat nad tym wydarzeniem w Niemczech objął prezydent Christian Wulff. W ramach Międzynarodowej Konferencji nt. Strategii Jutra, która odbędzie się drugiego dnia targów, podjęte zostaną tematy związane z różnymi kierunkami rozwoju gospodarki leśnej. Referaty w ramach konferencji wygłoszą eksperci ze świata biznesu i polityki.

Targi LIGNA od lat wyróżnia bogaty program: prezentacje specjalne zawierające cenne wskazówki praktyczne, seminaria i konferencje specjalistyczne, międzynarodowa giełda kontaktów i kongresy branżowe. Dzięki temu uczestnicy targów mają wiele okazji do networkingu i transferu wiedzy. Ścisła współpraca z wystawcami i sekcją obrabiarek do drewna w ramach Związku Niemieckich Producentów Maszyn i Urządzeń VDMA pozwala organizatorom wzbogacać program targów o tematy i obszary zgodne z najnowszymi trendami i kierunkiem rozwoju branży.


Poniżej w załączonym PDF prezentacje specjalne, które odbędą się na targach LIGNA 2011

 

www.ligna.de

 

wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.